PE 7-1B Cost flow methods
Three identical units of Item ZE9 are purchased during April, as shown below.
Item WH4 Units Cost
Apr. 2 Purchase 1 $10
12 Purchase 1 12
23 Purchase 1 14
Total 3 $36
Average cost per unit $12 ($36 ÷ 3 units)
Assume that one unit is sold on April 27 for $29.
Determine the gross profit for April and ending inventory on April 30 using the (a) first-in, first-out (FIFO); (b) last-in, first-out (LIFO); and (c) average cost methods.
Answer:
Gross Profit Ending Inventory
April April 30
a. First-in, first-out (FIFO) $19 ($29 – $10) $26 ($12 + $14)
b. Last-in, first-out (LIFO) $15 ($29 – $14) $22 ($10 + $12)
c. Average cost $17 ($29 – $12) $24 ($12 × 2)
Item WH4 Units Cost
Apr. 2 Purchase 1 $10
12 Purchase 1 12
23 Purchase 1 14
Total 3 $36
Average cost per unit $12 ($36 ÷ 3 units)
Assume that one unit is sold on April 27 for $29.
Determine the gross profit for April and ending inventory on April 30 using the (a) first-in, first-out (FIFO); (b) last-in, first-out (LIFO); and (c) average cost methods.
Answer:
Gross Profit Ending Inventory
April April 30
a. First-in, first-out (FIFO) $19 ($29 – $10) $26 ($12 + $14)
b. Last-in, first-out (LIFO) $15 ($29 – $14) $22 ($10 + $12)
c. Average cost $17 ($29 – $12) $24 ($12 × 2)