EX 7-9 Periodic inventory by three methods; cost of merchandise sold
The units of an item available for sale during the year were as follows:
Jan. 1 Inventory 21 units at $180
Mar. 10 Purchase 29 units at $195
Aug. 30 Purchase 10 units at $204
Dec. 12 Purchase 15 units at $210
There are 24 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic
inventory system is used. Determine the inventory cost and the cost of merchandise sold
by three methods, presenting your answers in the following form:
Cost
Inventory Method Merchandise Inventory Merchandise Sold
a. First-in, first-out $ $
b. Last-in, first-out
c. Average cost
Answer:
Cost
Merchandise Merchandise
Inventory Method Inventory Sold
a. FIFO..................... $4,986 $ 9,639
b. LIFO..................... 4,365 10,260
c. Average cost....... 4,680 9,945
Cost of merchandise available for sale:
21 units at $180........................................................ $ 3,780
29 units at $195........................................................ 5,655
10 units at $204........................................................ 2,040
15 units at $210........................................................ 3,150
75 units (at average cost of $195) .......................... $14,625
a. First-in, first-out:
Merchandise inventory:
15 units at $210........................................................ $3,150
9 units at $204........................................................ 1,836
24 units..................................................................... $4,986
Merchandise sold:
$14,625 – $4,986....................................................... $9,639
b. Last-in, first-out:
Merchandise inventory:
21 units at $180........................................................ $3,780
3 units at $195........................................................ 585
24 units..................................................................... $4,365
Merchandise sold:
$14,625 – $4,365....................................................... $10,260
c. Average cost:
Merchandise inventory:
24 units at $195 ($14,625/75 units)......................... $4,680
Merchandise sold:
$14,625 – $4,680....................................................... $9,945
Jan. 1 Inventory 21 units at $180
Mar. 10 Purchase 29 units at $195
Aug. 30 Purchase 10 units at $204
Dec. 12 Purchase 15 units at $210
There are 24 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic
inventory system is used. Determine the inventory cost and the cost of merchandise sold
by three methods, presenting your answers in the following form:
Cost
Inventory Method Merchandise Inventory Merchandise Sold
a. First-in, first-out $ $
b. Last-in, first-out
c. Average cost
Answer:
Cost
Merchandise Merchandise
Inventory Method Inventory Sold
a. FIFO..................... $4,986 $ 9,639
b. LIFO..................... 4,365 10,260
c. Average cost....... 4,680 9,945
Cost of merchandise available for sale:
21 units at $180........................................................ $ 3,780
29 units at $195........................................................ 5,655
10 units at $204........................................................ 2,040
15 units at $210........................................................ 3,150
75 units (at average cost of $195) .......................... $14,625
a. First-in, first-out:
Merchandise inventory:
15 units at $210........................................................ $3,150
9 units at $204........................................................ 1,836
24 units..................................................................... $4,986
Merchandise sold:
$14,625 – $4,986....................................................... $9,639
b. Last-in, first-out:
Merchandise inventory:
21 units at $180........................................................ $3,780
3 units at $195........................................................ 585
24 units..................................................................... $4,365
Merchandise sold:
$14,625 – $4,365....................................................... $10,260
c. Average cost:
Merchandise inventory:
24 units at $195 ($14,625/75 units)......................... $4,680
Merchandise sold:
$14,625 – $4,680....................................................... $9,945